EGE BÖLGESİNİN EN BÜYÜK TARIM FUARI AÇILIYOR

Orion Fuarcılık tarafından düzenlenecek olan 13. Ege Tarım, Sera ve Hayvancılık Fuarı için geri sayım başladı. Sektörün büyük buluşmasına ilişkin tanıtım toplantısı 17 Şubat Cuma günü Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde gerçekleşti.

Toplantıya Denizli İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Yılmaz Erkaya başta olmak üzere, Denizli Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Hamdi Gemici, Denizli İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nihat Çomak, Denizli Süt Üreticileri Birliği Başkanı Münir Altınbaş, Denizli Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Gülhan Saruhan, Denizli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Osman Nuri Boyacı ve basın mensupları katıldı.

Açılış konuşmasını Orion Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Tan’ın gerçekleştirdiği toplantıda 22 – 26 Şubat 2017 tarihleri arasında gerçekleşecek olan 13. Ege Tarım, Sera ve Hayvancılık Fuarı ile ilgili bilgi alışverişinde bulunuldu.

TARIM ve HAYVANCILIK SEKTÖRÜNÜN EGE ZİRVESİ

Orion Fuarcılık olarak yaptıkları çalışmalar doğrultusunda bu yıl 180 firma ve 160 bin ziyaretçinin katılımıyla gerçekleşecek olan fuarın, Ege Bölgesi’nin en büyük tarım fuarı olma özelliğini devam ettireceğini ifade eden Fatih Tan; “ Çiftçilerimizi daha fazla firmayla daha fazla teknolojiyle buluşturabilmek için ve en önemlisi fuarımızın uluslararası statüye kavuşabilmesi için bütün bir yıl çok yoğun şekilde çalıştık. Amacımız her yıl olduğu gibi bu yıl da Denizli’yi tarım sektörünün buluşma noktası haline getirmek ve Denizli’mizin kazanmasını sağlamak.“ diye konuştu.

“FUARA, TÜM TÜRKİYE’DEN ZİYARETÇİ GELİYOR”

Toplantıda söz alan Denizli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nihat Çomak, sektörde her geçen yıl meydana gelen yeniliklerden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Çomak; “Denizli üreticileri, tarım sektöründe yaşanan değişim ve gelişime ayak uydurma adına fuarlara çok yoğun ilgi gösteriyor. Fuarın ilimiz tarım ve hayvancılık sektörüne hayırlı, uğurlu olmasını ve sektöre katkı sağlamasını temenni ediyorum.” diye konuştu.

Denizli Tarım Fuarı’nın gitgide büyüyüp geliştiğini belirten Denizli Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Gülhan Saruhan; “Tarım ve hayvancılık sektörünün kalkınması için tarım fuarlarının gelişimi adına sektör temsilcileri olarak hepimiz üzerimize düşen görevi yerine getirmeliyiz.” dedi.

“DENİZLİ TARIM FUARI, ŞEHRİMİZİN LOKOMOTİFİDİR”

Denizli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Osman Nuri Boyacı ise, “Denizli’nin lokomotifi Denizli Tarım Fuarı’dır. Fuarımıza sadece Denizli’den değil, tüm Ege Bölgesi’nden ziyaretçi geliyor. Bu ivmenin diğer sektör fuarlarına da yansımasını diliyoruz” dedi.

Fuarlara, dünyanın üreten insanlarının teknolojiyle buluşması olarak bakılması gerektiğini söyleyen Denizli Süt Üreticileri Birliği Başkanı Münir Altınbaş, “Özellikle hayvancılık sektöründe sonsuz bir ilerleme mevcut. Ve bu ilerlemenin devam etmesi için, üreten insanlar olarak daha sağlıklı, daha kaliteli, ulaşılabilir üretim yapabilmek için teknolojiye uyum sağlamak zorundayız. Bu noktada fuarlar çok önemli. Bu nedenle fuarımızın tüm üreticilerimiz adına hayırlı olmasını diliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Denizli Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Hamdi Gemici, Dünyada bütün objektiflerin geniş perspektifle gıda, tarım ve hayvancılık alanına yöneldiğini ve ülkemizde de gelişmelerin bu yönde olması gerektiğini belirtti. Gemici; “13 yıl önce başlamış olduğumuz bu serüvenin uluslararası hale gelmesi, Denizli’nin marka şehir olma hedefine ulaşmasını sağlayacaktır.” diye konuştu.

Gıdanın temelini tarım ve hayvancılık sektörünün oluşturduğunu belirten Denizli Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Yılmaz Erkaya, geçmiş yıllarda çok düşük boyutlarda seyreden üretim miktarlarının günümüzde yüzde yüz oranında büyüme gösterdiğini ifade etti. Erkaya, Devletin çiftçimize verdiğini desteğin çok önemli olduğunu ve fuarların da bu büyümede çok önemli bir rol üstlendiğini belirtti.

TARIM SEKTÖRÜNÜN GÖZÜ DENİZLİ’DE

Traktör, biçerdöver, tarımsal mekanizasyon ve teknolojileri, sulama sistemleri ve ekipmanları, sera teknolojileri, tohum, fide, fidan, zirai ilaç, gübre, ekolojik tarım, agro bilişim, hayvancılık, yem ve ambalaj firmaları 30 bin metrekare alanda ziyaretçilerle buluşacak.

5 gün boyunca devam edecek olan 13. Ege Tarım, Sera ve Hayvancılık Fuarı sadece tarım sektörüne değil, tüm bölge esnafına, turizm merkezlerine kısacası tüm şehre ekonomik anlamda kazanç sağlayacak.

Orion Fuarcılık tarafından EGS Park Fuar Alanı’nda düzenlenecek olan ve her yıl katılımcı sayısını katlayarak arttıran Denizli Tarım Fuarı, sektörde tüm gözlerin Denizli’ye çevrilmesine neden olacak.

ZİYARET SAATLERİ

Girişin ücretsiz olduğu Denizli Tarım Fuarı, 22 – 25 Şubat tarihlerinde 10:00 – 18:00, 26 Şubat Pazar günü ise 10:00 – 17:00 saatleri arasında tüm sektörün ziyaretine açıktır.